als-gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Έλεγχος κομπιούτερ με το κεφάλι.

Πήγαινε κάτω

Έλεγχος κομπιούτερ με το κεφάλι.  Empty Έλεγχος κομπιούτερ με το κεφάλι.

Δημοσίευση από STONER Παρ Μάης 19, 2017 5:59 pm

Η επικοινωνία για εναν PALS είναι παρά πολύ σημαντική, σε σημείο που εγώ την κατατάσσω, σύμφωνα με το δικό μου σύστημα αξιών, εξίσου σημαντική με τη συνοδό. Αν μπορείς και κουνάς το κεφάλι, το Smart Nav της Natural Point, είναι μια αρκετά οικονομική και αξιόπιστη μέθοδος επικοινωνίας. Εγώ το χρησιμοποιούσα για ενάμιση χρόνο, πριν τραχειοτομηθώ. Μπορεί και προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε κομπιούτερ και παρέχει αυτονομία στην επικοινωνία του ασθενή. Το κόστος αγοράς είναι περίπου 500 ευρώ και αξίζει μέχρι δεκάρας τα λεφτά του. Εδώ στην Ελλάδα το εχει η εταιρεία Ιδέαση (wwwideasisgr) στη Χαλκίδα, αλλά μπορείς να το παραγγείλης και απο Αμερική.

Απαραίτητο επίσης στον ασθενή είναι και το πληκτρολόγιο οθόνης που διατίθεται απο τον Tom Weber (wwwonscreenkeyscom) με κόστος 300 ευρώ. Με συνολικό κοστος 800 ευρώ μπορείτε να εξασφαλίσετε την επικοινωνία στον ασθενή χωρίς περαιτέρω δαπάνες. Το δικό μου το χάρισα σε άλλο ασθενή οταν δεν μπορούσα πλέον να κουνήσω άλλο το κεφάλι και αναγκάστηκα να αγοράσω κομπιούτερ που έχεις τον έλεγχο με τα μάτια.

STONER

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης